Planujesz remont – przeczytaj koniecznie!


Remont domu to kosztowne i czasochłonne przedsięwzięcie, które wiele osób podejmuje, aby zwiększyć komfort mieszkania, unowocześnić styl domu lub podnieść jego wartość przy odsprzedaży. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek projektu modernizacji domu należy najpierw rozważyć jeden z najważniejszych czynników — swój budżet. Oprócz uwzględnienia w budżecie różnych kosztów związanych z samym remontem (takich jak materiały, opłaty dla podwykonawców i ubezpieczenie), należy pamiętać o odłożeniu pieniędzy na wypadek napraw awaryjnych lub nieprzewidzianych problemów (warto zapytać fachowców o typowe problemy występujące w tego typu budynkach). Korzystanie z arkusza kalkulacyjnego z kolumnami na różne wydatki i śledzenie rzeczywistych i przewidywanych kosztów pomoże zachować porządek w trakcie całego procesu.

Bardzo ważne jest, aby przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac określić zakres remontu — to właśnie on zdefiniuje problem, a w konsekwencji podyktuje jego rozwiązanie. Wyznaczone cele powinny być ambitne, ale realistyczne, co oznacza, że nie powinny ani umniejszać, ani ograniczać ogólnej wizji projektu. Należy jednak pamiętać, że zawsze dobrze jest zostawić sobie miejsce na improwizację, ponieważ podczas remontu często pojawiają się nieprzewidziane zmiany.

Kolejną rzeczą, o której należy wiedzieć, jest czas potrzebny na ukończenie wszystkich części projektu. Jeśli sypialnia zostanie rozebrana w poniedziałek, kiedy będzie można ją złożyć z powrotem? Jeśli jakaś część maszyny zaginie na trzy dni podczas budowy, kiedy musi wrócić? Dobrze jest też zostawić w harmonogramie trochę miejsca na to, co może pójść nie tak.

Zatrudnienie profesjonalnych wykonawców może okazać się niezbędne. Nie należy podejmować prób samodzielnego wykonania prac elektrycznych, ryzykując życie lub krzywdę innych osób. Zadania, które mogą wymagać profesjonalisty, obejmują: instalacje wodno-kanalizacyjne, prace elektryczne, Malowanie Poznań czy pokrycie dachowe. Należy uzyskać szacunkowe ceny od różnych wykonawców. Trzeba sprawdzić referencje i opinie, w tym od rodziny i przyjaciół w okolicy. Przed zatrudnieniem wykonawcy należy upewnić się, że posiada on ubezpieczenie i licencję na realizację danego projektu. Zatrudniając wykonawcę (lub jakiegokolwiek innego pracownika), należy wszelkie ustalenia zawrzeć w umowie, aby później nie było żadnych niespodzianek!

Sprawdź także: https://remperfekt.pl